Kitabın ismini ilk gördüğümde mesleğimin gereği olarak son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan koruyucu ailelerden bahsedildiğini düşünmüş ve ben bunu kesin veli seminerlerimde kullanırım diyerek başlamıştım. Fakat ilk sayfadan itibaren hiçte öyle olmadığını aslında geçmişte yaşadığımız değerlerden şu anda ne kadar uzaklaştığımızın gözler önüne serildiğini gördüm.

Girişimcilik, iş kalitesi, dürüstlük, yurt sevgisi ve hoşgörü şeklinde isimleri olan kitap bölümlerinde geçmişte ülkemizde birçok farklı ismin anlatıldığı bir kitap. Çok uzaklaşmadan ülkemizin her yerinden insanların bu değerleri nasıl yaşattığını bize en güzel örnekleriyle anlatıyor.

Örneğin; Türkiye’nin ilk köy kütüphanesinin açılmasını sağlayan Rasim PEHLİVANOĞLU’nu daha sonra o kitapları eşeğiyle başka köylü çocukların okumasını sağlayan Bekir KOCA’yı, okula yeni gelen öğrenciye okulu sevdiren müstahdem Recep AMCA’yı, koşu yarışında kendisi birinci olacakken düşen rakibini kaldırıp ambulansa götüren Hilal COŞKUNER’i ve daha nice hikayeleri yer almakta.

Kitabı okuduktan sonra ne iş yaparsan yap gereği gibi yapmanın ne kadar önemli olduğunu, motivasyonumuzu kaybettiğimizde yeniden dört elle sarılmak için okunabilecek en güzel kitaplardan biri. Mutlaka okumalısınız ki zaten okuyup beğenmezseniz kitabı iade edebilme garantisi veriliyor 🙂