Bugünlerde biz de herkes gibi uzun süredir izlemeyi isteyip de ertelediğimiz filmleri bir bir izlemeye başladık.
Listedeki filmleri bitirincede yeni film arayışlarına girdik. Netflix önerilerinden Aamir Khan’ın “Secret Superstar” filmini görüp genel olarak da filmlerini beğendiğimiz için izlemeye karar verdik. Sonunda “iyi ki izlemişiz” dedirten motivasyon yönü güçlü bir filmdi.

Çok fazla spoiler vermeden film hakkında kısaca şunları söylemek isterim.

Aamir Khan filmde yan rolde oynamakta. Başrolde 15 yaşında müzik yeteneği olan gitar çalıp şarkı söylemeyi çok seven bir kız çocuğu Insu var. Insu’nun en büyük hayali herkesin sesini duyduğu, herkesin tanıdığı bir süperstar olmaktır. Fakat babasının tutumundan dolayı bu hayalini gizlemek zorunda kalır. Hayalini gerçekleştirmek için videolarını YouTube’a yüklemeye başlar ve milyonlarca kişi tarafından izlenir. Tabi ki babasının katı davranışları nedeniyle hayalleri bir çok kez engellenir.
İşte filmde Insu’nun hayallerini gerçekleştirmek için annesiyle birlikte yaşadığı zorlu yolculuk anlatılmaktadır.

Daha önceden Aamir Khan filmlerini izlediyseniz seviye biraz geride kalmış olabilir fakat verilmek istenen mesaj tam da yerine oturmuş. Ayrıca filmde toplumdaki bazı tabulara, toplumsal cinsiyet ve kültür üzerine çok başarılı eleştiriler var.

Aamir Khan filmlerini seviyoruz çünkü kendi toplumunun sorunlarını çok güzel yansıtarak halkının bir şekilde bilinçlenmesine yardımcı oluyor. Bizim ağırlıklı toplum kültürüne yakın bir kurgu var ortada. Sadece Türkiye’den oyuncularla çekilmiş ve oynanmış bir film olsa hiç sırıtmaz, o derece örtüşüyor.


Rahatlıkla söyleyebilirim ki kesinlikle ailece izleyebileceğimiz bir film. Öğretmen olarak da öğrencilerimize motivasyon amacıyla izletebileceğimiz insan hayatının anlamını, hayallere sahip olmanın ve hayalleri gerçekleştirmek için pes etmeden mücadeleyi öğreten filmlerden birisi.

Filmden en çok dikkatimi çeken iki replikle bitiriyorum;

“Söylesene her sabah neden kalkıyoruz? Hayallerimizi gerçekleştirmek için. Yoksa her sabah neden yataktan kalkalım? Anne, hayal olmadan hiçbir şeyin anlamı yok. Ne uyumak ne de uyanmak anlamlı. Ne yaşamak ne de ölmek. Anne, hayal kurmak temel bir hak! Herkese izin verilmeli”

“Hedefini değiştir demiyorum, sadece yolunu değiştir”

Insu’nun Annesi 🙂

Umarım herkes hayallerini bir gün gerçekleştirebilir, gerçekleştirebilecek gücü kendisinde bulur.
Şimdiden iyi seyirler 🙂