Yaşadığımız bütün ramazanlardan farklı bir Ramazan ayıyla oruca niyetlendik. Sanki her sene bir öncekini aratıp dilimizde “Nerede o eski Ramazanlar” derken hiç böylesine geçmiştekilerden farklı olacağını tahmin edemezdik.

En çok içimi burkan şeylerden birisi teravih namazlarının camilerde kılınmaması oldu.
Yine özellikle ilk günlerin sokağa çıkma yasağına denk gelmesinden dolayı balkona çıktığımda iftar saati yaklaşırken o telaşı görememek beni fazlasıyla üzdü.

Tabi ki ümit etmenin, her daim olayların olumlu taraflarını görmeye çalışmanın bize iyi geleceğini bildiğimden bu durumun olumlu taraflarını düşünmeye başladım. Ve aslında elime büyük bir fırsatın geçtiğini fark ettim. Uzun yıllar boyunca ilk kez tüm Ramazan’ı evde geçirecektim. Önceki yıllarda meslek hayatı ve yaşamın hengamesi ile Ramazan ruhunu istediğim gibi yaşayamıyordum. İşte şimdi bunu fırsata çevirmek için niyetlendim ve kendime ufak bir yapılacaklar listesi oluşturdum.

İlk olarak birçoğumuz gibi bu günlerde bizim de uyku düzenimiz alt üst oldu ve düzenlemeye ilk burdan başlamayı düşündüm. Özellikle sahur vaktinden sonra gün doğana kadar uyumuyorum. İlk gün biraz zorlansam da başardığımı söyleyebilirim.
Bu süreyi Kuranı Kerim- Meal – Hadis – İlmihal okumaları ile değerlendirmeye başladım. Bu tür okumalar için en ideali benim için bu zaman aralığı. Gün içerisinde “Sosyal İzolasyon Günleri”nde yazdığım gibi İngilizce çalışmaya, alanım ile ilgili kitaplar okumaya, online eğitimlere katılmaya çalışıyorum.

Tüm yapmak istediklerim mükemmel verimli geçmiyor ama bir şey yapsam dahi kısa günün kârı gibi düşünerek kendimi motive ediyorum. Aslında fark ettim ki insan boş durdukça daha çok boşluğa alışıyor. Bu sefer morali bozulup daha çok boş durmaya devam ediyor böylelikle bir kısır döngüye girmiş oluyor. Bu döngüyü kırmanın yolu da kalkıp ufak da olsa bir şeyler yapmak.

Yine bu süreçte ekranla olan bağımı minimuma indirmeye karar vererek telefonumdaki sosyal medya uygulamalarını sildim. Tamamen bırakmasam bile en azından arada sırada tarayıcıdan girmeye karar verdim.

Son olarak dediğim gibi hepsini mükemmel yapamasam bile yapacaklarımı görüp bir şeyler yapmış olmak beni hem mutlu ediyor hem motive olmamı sağlıyor.
Size de küçük bile olsa bir çizelge tutmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Herkese hayırlı Ramazanlar ☺️