Üniversite 3. Sınıftayken ders hocamız sınıfa kum terapisi ile çalışan bir eğitmeni davet etmişti ve bizimle deneyimlerini paylaşmasını istemişti. Kum terapisi ile ilk o dönemde tanışmıştım. Sonrasında ise eğitimleri araştırırken daha çok oyun terapisine yoğunlaştığımdan kum terapisi üzerinde fazlaca duramadım.

Birkaç ay önce Apamer Psikoloji‘nin sayfasında “Kum Tepsisi Terapisi-Teori ve Uygulama Rehberi” kitabını görünce almaya karar verdim. İyi ki de almışım çünkü kitap çok güzel bir giriş/ön hazırlık niteliğinde. Hatta daha fazlası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Kum terapisi ile ilgilenenler için kitap içeriğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

İlk olarak kum oyununun çıkış noktasından yararlarından bahsediyor. Bunun yanında kitapta, seçebileceğiniz kum terapisi özelliklerine ve minyatürlerin anlamlarına uzun uzun yer verilmiş. Hatta başlangıç olabilecek figür listesi de yer almakta.

Terapi seans protokolünden seansın işlenmesi sırasında yapılabileceklere ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair örnekler verilmiş. Her bölümde akılda kalabilecek vaka örnekleri ile de zenginleştirilmiş. Aynı zamanda seans sırasında farklı tekniklerin kullanılmasını yine bazı teknikleri örnekler vererek açıklamış.

Kum terapisini ilk başlarda izlenim olarak oyun terapisi gibi düşündüğümden olsa gerek sadece çocuklara uygulanabilecek bir terapi olarak görmüştüm. Fakat kitap sayesinde aslında ailelere, çiftlere, yetişkinlere de nasıl uygulanabileceğini görmüş oldum.

Travma ile çalışırken kum terapisinden nasıl faydalanabileceğimizi yine kitap çok güzel açıklamış.

Son olarak araştırmalar kısmında ise kum tepsisi terapisi uygulanarak yapılan araştırmalar sıralanmış. Burada da aslında farklı alanlarda farklı yaş gruplarında uygulanabileceğini ve etkisini bizlere göstermiş. Kitabın son kısmında ekler bölümü var. Bu kısımda ise seanslar için kullanabilecek örnek formlar verilmiş.

Ben kitabı okurken eğitimleri tekrar araştırmaya başladım ve eğitimlerin birisine katılmaya karar verdim. Fakat içinde bulunduğumuz süreçten dolayı eğitim ertelendi. Özellikle çocukla çalışmayı düşünen veya çalışan meslektaşlarıma rahatlıkla önerebilirim.

Ben de bu süreçte son araştırmalar kısmındaki bölümden ilgimi çeken konulardaki araştırmaları okuyarak biraz daha üzerinde çalışmak istiyorum. Şimdiden kum tepsim ve başlangıç düzeyde denilebilecek bir minyatür figür koleksiyonum oluştu bile 🙂

Zaten karar verdikten sonra algıda seçicilik olarak her yerde gözleriniz oyuncakları aramaya başlıyor.

Kitabı alıp okuyacaklar için umarım faydalı olmuştur.

Sağlıkla kalın.