Bu sabah uyandım ve herkes gibi ben de bir 2019 değerlendirmesi ve 2020 planlaması yapmaya karar verdim.

Evet birçok kişiye göre geç bile kaldım sayılır. Çünkü siz de görmüşsünüzdür ki son bir haftadır bütün sosyal mecralarda 2019 değerlendirmesi, 2020 beklentileri ile ilgili paylaşımlar, videolar, yazılar var. Ben de zihnimde  planlama yapmama rağmen henüz zaman ayırıp ajandamın başına oturamamıştım ki hemen tatil fırsatını değerlendirip başladım yazmaya.

Öncelikle birçok kişinin aslında haklı olduğu bir konu var ki o da sadece takvim yaprağı üzerindeki sayıların değişmesinin bize herhangi bir şey getirmediği. Evet kabul edelim haklılar. Fakat şöyle de bir gerçek var ki insan her hafta başı, her ay başı ya da her yıl başı gibi başlangıçlarda kendine bir hedef belirliyor ve yeni başlangıçlarda daha motive olarak başlıyoruz hedeflerimizi gerçekleştirmek için atmamız gereken adımlara. Yoksa tabi ki değişen takvim yaprağı bize daha fazla kitap okutup dil öğretmeyecek. Neyse ben de işte tüm motivasyonumla masaya oturup başladım 2019’da neler yapıp yapmadığıma bakmaya ve 2020’de yapabileceklerimi yazmaya..

2019’da üzülerek söylüyorum ki maalesef bu yıl ki hedeflerimin birçoğunun aynısını koymuş fakat çoğuna ulaşamamışım. Bunun nedeninin ise Şubat ayında yüksek lisans tezini savunup bitirdikten sonra uzun süre çoğu şeyi boşlamış, hiçbir şeye vakit ayırmamış bol bol dinlenmiş olmamın olduğunu düşünüyorum. Ajanda tutmayı bile bırakmışım. Bu süreç Eylül’e kadar uzamış ve o arada tek tek bir şeyler yapmışım. Ta ki Eylül’de yeni bir ajanda alıp yılın sonuna yaklaştığımızı fark edince bir sarsılıp hedefleri tamamlayamasam da en azından yaklaşayım diyerek gayret etmişim. İşe yaradı mı derseniz tabi ki evet. En azından tamamen bırakmak yerine ne yapsam o kâr mantığıyla yaklaşınca yılın son aylarını daha verimli geçirdiğimi söylemeliyim. Ayrıca 2019’a dair söylemek istediğim en önemli şey ise kendi adıma yapmak istediğim şeyleri erteleyip bahane üretmek yerine yavaşta olsa harekete geçmeyi öğrendiğimi fark ettim.

2020 Hedeflerim

Şimdilik bir önceki yılın acı tecrübesiyle karşılaştığım için kendime daha ulaşabilir hedefler koymaya çalıştım. Bunlardan ilki aylık 2 kitapla yaklaşık 25 kitap okumak oldu. Ardından ise yabancı dilimi (İngilizce) daha da geliştirerek YökDil veya Yds’den en az 60 almak, hiç görmediğim farklı bir şehire gitmek, en az bir yurt dışı seyahati, bloğuma daha çok zaman ayırıp 50 yazı yazmak, manevi anlamda Kur’an-ı Kerim ve Meal hatmi yapmak ve birkaç daha hedef…

Bunlar daha ölçülebilir net hedefler olsa da kendimi daha çok geliştirip daha çok gezmek, okumak, keşfetmek, eğitimlere katılmak, sosyal medyaya daha az zaman ayırmak, daha sağlıklı yaşamak istiyorum. Özellikle bu yıl kendime en çok katmak istediğim şey; her şeyi yapmaya çalışıp çok koşup çok yorulup bırakmak yerine daha yavaş daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyorum.

Umarım hepimiz tüm yılı ilk günkü motivasyonumuzla hedeflerimizi gerçekleştirmek için çabalarız.

Hepimizin sağlıklı mutlu güzel bir yıl geçirmesi duasıyla 👋