Blogsözlükte ilk bu başlığı gördüğümde sanırım yazarlar kendilerine bir hedef belirlediler o kadar kitap okumaya çalışcaklar ya da kitapla ilgili bir etkinlik var diye düşünüp merak ederek hemen başlığa tıkladım ve karşılaştığım şey hiç de zannettiğim gibi değildi. Hemen merak edip linke tıkladım ve karşımda twittera çok benzer bir uygulama olduğunu gördüm. Tabiki bazı farklarla.
Sadece kitaplar hakkında konuşulan bir platform.

Öncelikle kendi duvarını oluştururken okuduğun kitapları, okuyacağın kitapları, yarım bıraktıklarını, kütüphanende bulunan kitapları listeliyosun daha sonra keşfet bölümünden ister yazar ister kitap istersen okur takip ediyorsun. Diğer bir güzel tarafı da kitap okurken unutmak istemediğimiz bazı bölümler vardır ya işte onları alıntı paylaş bölümünden paylaşabiliyorsunuz. Kitap bittikten sonra da kitap hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi, yorumlarınızı hem başkalarını fikir vermesi açısından hem de kitabın size o anda düşündürdüğü şeyleri unutmamak adına inceleme paylaş kısmından paylaşabilirsiniz.
Bana göre diğer bir avantajı da bir kitap almayı düşündüğünüzde 1000kitaba girip kitap hakkında incelemeleri, alıntıları okudukça daha bilinçli bir seçim yapılabilmesi.
Bir de benim gibi okuduğunuz kitapları zaten listeliyorsanız veya okuyacağınız kitapları not ediyor fakat aradan zaman geçince kaybedebiliyorsanız kesinlikle siteyi bir ziyaret edin derim.
Bakın sitenin geliştiricilerinden olan Hacı SEYDAOĞLU 1000kitap hakkında blogsözlükte ne demiş: “25 yaşındaki bir birey 40 sene boyunca, ortalama iki haftada bir 1 kitap okusa 1000 kitap okur. Sİtenin amacı da herkese 1000 kitap okutmak. Bu nedenle de ismi 1000kitap. Çok uçuk bir fikir gibi duruyor fakat ana tema bir insana bile olsa bir kitap okutabilmek. Sayıların çok da bir önemi yok.”

Siteye girip vakit geçirdiğinizde eminim burada yazılanların daha fazlasını bulacak ve daha çok hoşunuza gidecektir.
Not: Bakmak isterseniz bu da benim profilim😊